O čem je ALOHA PÁTEK a na co se můžete těšit ?

Především na příběhy z mých cest, spoustu informací o Havaji, mnoho receptů, jídel a vaření. Nepřijdete ani o latte art a kávičkový blog, nezapomenu ani na naše společné sportovní výlety. Hanka povede rubriku o zdraví, bylinkách a RAW food, neméně zajímavá bude i rubrika o opravách všeho možného + nějaké ty pracovní zážitky z mého oboru. Nevynechám ani zajímavosti o počasí, které mě velmi zajímá. Ale především se těšte na ALOHA páteční příspěvky.

Jak se na WEBu orientovat ?

logo ALOHA PÁTEK s duhou 
slouží jako tlačítko domů v kterékoliv pozici na webu. Více zde.


Co je vlastně ALOHA PÁTEK ?

Pojem ALOHA PÁTEK vznikl oficiálně v roce 1966 na Havaji.

Dnes se označení ALOHA PÁTEK obecně používá k označení posledního dne pracovního týdne.

Historie je však zajímavější. Co znamená zkratka T.G.I.F. a jak souvisí s Aloha pátkem, nebo proč se nosí v pátek havajské košile a mnoho dalšího se můžete dozvědět zde.

Co s tím uděláme?

Řekl jsem si, že ALOHA PÁTEK tady nemá vybudovanou žádnou tradici a že je potřeba s tím začít. Z cest jsem si dovezl několik havajských košilí, ale bohatě postačí i havajské tričko, které si každý pátek obleču. Berte to všichni s velkým nadhledem a rozvíjejte pojem ALOHA PÁTEK jakýmkoliv způsobem jak pro sebe tak i pro ostatní, ať dělá radost všem nejen na konci týdne.

Co znamená ALOHA ?

Samotné slovo ALOHA v podstatě nelze jednoznačně přeložit, přestože jej většina lidí nejčastěji chápe jako pozdrav „ahoj“. Jeho význam je mnohem hlubší a může znamenat např. také lásku či vděk. Je používáno převážně na Havaji jako pozdrav  (při shledání i loučení). Vyskytuje se v různých formách, které jsou závislé na době zdravení: „Aloha kakahiaka“ je fráze pro „dobré ráno“. „Aloha ʻauinalā“ je fráze pro „dobré odpoledne“. „Aloha ahiahi“ je fráze pro „dobrý večer“. „Aloha kākou“ je běžnou podobou pro „buďte vítáni“. Pokud pojedete na Havaj, počítejte s tím, že abyste si tyto ostrovy opravdu užili, budete se muset vnitřně „přepnout“ do aloha režimu.


SHAKA

Co shaka znamená?

Shaka zapadá do celého konceptu Aloha, což je životní postoj plný přátelství, pochopení, vášně a solidarity mezi lidmi, kteří žijí na Havajských ostrovech.

Shaka může mít mnoho významů, ale nejčastěji se používá ve významu „jak se vede?“, „díky!“ a „v pořádku!“. Asi nejběžnější použití jsem viděl za volantem auta, kdy si řidiči na havaji navzájem děkují právě provedením gesta shaka, zpravidla s rukou vytaženou z okénka auta.

K původu gesta shaka se váže několik různých možností. Asi nejčastěji je shaka spojována s komunitou surfařů, kteří shaku používají již od 60. let minulého století.

Dnes se můžeme se shakou setkat častěji, mezi různými sportovci nebo outdoorovými nadšenci z celého světa.

Shaku uděláte tak, že necháte natažený palec a malíček a zbylé tři prsty skrčíte a s rukou v této pozici lehce zatřepete. Ukázat přitom můžete jak dlaň ruky tak její hřbet.