Kostarika je malá země ve střední Americe. Rozlohou i počtem obyvatel je přibližně poloviční než Česko. Spolu s Panamou tvoří nejužší místo mezi Karibským mořem a Pacifikem.

To je také důvod proč je Kostarika velmi větrnou zemí. Převládající pasát žene vítr z Karibského moře směrem k Pacifiku. Není vyjímka, že ve vyšších polohách fouká vítr přes 100km/h

Karibské pobřeží

V nejužším místě má Kostarika pouhých 120km na délku cca 350km. Úředním jazykem je zde španělština a i když Kostaričané převzali většinu věcí z USA funguje zde metrický systém. Uprostřed země se vypínají 3 sopečné pohoří které se táhnou celou Kostarikou od severozápadu k jihovýchodu. Dělí zemi na deštivější východní a sušší západní část. Vrcholky sopek dosahují výšku přes 3500m. Většina z nich je do dnes aktivní. Nejvyšším vrcholem je sopka Cerro Chirripó s úctyhodnými 3820m. 

volcano Irazú 3500m

Ve střední části země je takzvané Centrální údolí, kde je i hlavní město San Jose. To se rozkládá ve výšce 1200m a žije zde většina obyvatelstva země. O Kostarice se často o říká, že je to Švýcarsko střední Ameriky.

San Jose

Já bych se k tomuto přirovnání nepřikláněl, ale zároveň ho nikomu nechci ani brát. Projel jsem přes 3000km kolem celé Kostariky a mám trochu jiný pocit. Infrastruktura země je na velmi špatné úrovni a o bezpečnosti ať si udělá každý obrázek sám. Přesto se dá Kostarika považovat za nejbezpečnější a nejstabilnější zemi Latinské Ameriky.

Každopádně je to země, která je díky své poloze cca 8st od rovníku, tvořena hustými deštnými a mlžnými pralesy. Prales tvoří více než polovinu území. Uvádí se, že je jednou z mála zemí, ne-li dokonce jedinou, kde se zastavilo odlesňování pralesa. Největším turistickým lákadlem Kostariky jsou í národní parky a rezervace s bohatou faunou a flórou. V celé Kostarice je 29 národních parků, které pokrývají více než čtvrtinu rozlohy země. V pralese se také nalézají velké ložiska zlata a stříbra.

mlžný prales Monte Verde

Západní část Kostariky tvoří spousta zálivů a poloostrovů. Dva největší se jmenují Nicoja a Osa. Fauna a flóra je v Kostarice tropická. Můžeme zde potkat lenochody, opice, nosály, tapíry, jaguáry, pumy, papoušky, tukany i kolibříky. Na tichomořském pobřeží se hojně vyskytují mořské želvy, které zde kladou vejce. Zahlédnout můžeme i velryby a žraloky.

poloostrov Nicoja

Na pobřeží Pacifiku je stabilnější a teplejší počasí než na pobřeží Karibiku. Klimatické podmínky jsou však v různých částech Kostariky v závislosti na nadmořské výšce rozdílné. Kostarika je také největším vývozcem banánů na světě.

Kostarika je nejnavštěvovanější zemí střední Ameriky a příjmy z turismu přesahují 8%. Za zmínku také stojí, že Kostarika nemá vlastní armádu a vzdělávání je zde zdarma.