Maui je druhý nejmladší ostrov celého sopečného archipelagu. Při pohledu shora tvoří číslici 8. Nejužší bod mezi oběma hlavními vrcholy ostrova tvoří nížiny a zelené pláně.
Celý ostrov totiž tvoří dva vrcholy sopek. Dnes už jsou oba neaktivní. Starší z nich se jmenuje Pu’u Kukui.  Jedná se o zerodovaný 1764 m vysoký vrchol sopky. Jeho vrchol tvoří společně s pohořím Mauna Kahalawai jednu z největších soukromých rezervací na ostrově nazvanou West Maui Moutains. Je to druhé nejdeštivější místo na světě, hned po hoře Wai’ale‘ale na ostrově Kauai. Za rok tu spadne 9 820 mm srážek.  Je to paradox, protože druhou část ostrova tvoří sopka Haleakalā  (Dům slunce) a ta se svým 3 055m vysokým vrcholem patří zase naopak k nejsušším místům na zemi. Naposledy, byla sopka Haleakalā aktivní v roce 1790. A to je z geologického hlediska vlastně teď. Dalo by se říci, že ještě zcela nevyhasla. Také proto jsou její severovýchodní svahy stále bodovány na stupnici 1-9 nebezpečnosti stupněm 3-4. Nikdy nelze přesně odhadnout, kdy nás Haleakalā ještě překvapí. Dnes její vrchol společně s kráterem a jeho okolím tvoří národní park Haleakalā.

HALEAKALA

Vrchol sopky Haleakalā, patří k jedněm z nejsušších míst na světě. Oblačnost je téměř vždy pod vrcholem sopky. A právě to je důvod, proč je zde vybudována meteorologická observatoř pro zkoumání vesmíru. Z tohoto důvodu, je zde také nejvhodnější místo pro pozorování východu slunce. I když je dole u pobřeží deštivo tak s pravděpodobností rovnající se jistotě, bude na vrcholku jasno a vy o tento jedinečný okamžik nepřijdete. Z vrcholu sopky Haleakalā je možné za jasného dne spatřit celé Havajské souostroví. Je to totiž jediné takto vysoké místo, když pominu sousední Big island. Ten už je ale hodně na východě a není z něj možné dohlédnout dál jak na ostrov Maui.

pro návrat do rubriky MAUI klikněte zde