MADEIRA je ostrov vulkanického původu

BY RADIM ADÁMEK · PUBLISHED LEDEN 15, 2018 · UPDATED BŘEZEN 8, 2019

Leží v Atlantickém oceánu v zeměpisné šířce Maroka. Tím je dáno její podnebí. Je už dost blízko k rovníku aby na ni bylo teplo a tropické počasí a zároveň na ni vane studený pasát, který zajišťuje dodatek srážek po celý rok. Jako každý ostrov ovlivněný pasátem, má i Madeira návětrnou deštivou a závětrnou suchou stranu.

LEVADY:

Madeiřané se s tímto problémem vypořádali dosti unikátním a ojedinělým způsobem. Systémem zavlažovacích kanálů, tzv. Levád, které mají za úkol dopravit vodu z deštivé strany ostrova na tu suchou. Tento systém byl vybudován v 15. století a funguje znamenitě do dnes. Díky tomu je celý ostrov zelený a lidé mají na celém ostrově dostatek vody. Za zmínku stojí, že za vodu se zde platí ne podle její spotřeby, ale podle vzdálenosti od jejího zdroje. V 19 století si madeiřané všimli že se jim po levádách začali courat turisté, což nedokázali vůbec pochopit. Pro ně jdou levady kanál na vodu s nic víc. O pár let později to místní pochopili a z levad se stal hlavní turistický průmysl .

Madeira se stala rájem outdoorových nadšenců. Je doslova protkaná tisícem kilometrů levad. Od těch širokých až po nezajištěné cesty, pod kterými jsou několik stovek metrů hluboké srázy. Každý si vybere podle libosti a délky tu která mu vyhovuje. Levady samotné, až na výjimky, nejsou příliš náročné, protože v podstatě kopírují vrstevnice. Já osobně doporučuji návštěvu těch, které nejsou tak profláklé. Jsou stejně hezké a nebudete se muset na úzkých cestičkách míjet s proti jdoucími turisty. Jako jeden příklad za všechny bych uvedl levadu 25 fontes, na které není k hnutí. Společně s Hankou jsme se shodli že rozhodně není tou nejpěknější na ostrově, ale mediální masáž z ní udělala čisté turistický masochismus. Tím nechci říct, že nestojí za vidění, ale jsou zde pěknější levady a bez lidí.

POČASÍ:

Jak z jsem napsal výše Madeira leží v subtropické oblasti. Počasí je na ní víceméně stejné. Zimní období má větší výkyvy teplot, které mohou ovlivnit různé faktory. Ne jinak tomu bylo i při naší návštěvě. Do 25. prosince bylo 25 stupňů, pak přišel zlom, který ovlivnil počasí i na Sahaře, kde napadlo půl metru sněhu. Na Madeiře se to projevilo mimořádně větrnými počasím a poklesem teplot o 10 st. Na konci týdne však bylo ve Funchalu opět letních 25 stupňů. Vzhledem k pasátům které zde vanou však na na návětrné straně několikrát denně prší. To samé platí i o horách, kde může v zimních měsících na vrcholcích kolem 2000m napadnout i sníh. Ten však většinou do druhého dne staje. Při tůrách je proto nezbytnou součástí mít s sebou nepromokavou bundu, čelovku do tunelů levad a pevné boty. Já jsem však již tradičně volil lehké tenisky, co nateče i vyteče a rychle uschne. To je dáno naší minimalistickou výbavou a jedním batohem objemu 30 litrů.

GEOGRAFIE :

Díky sopečnému původu je Madeira 100% hornatou zemí. Nejrovnější plochou je zde uměle vybudované letiště nad vodou a fotbalové hřiště. Útesy po obvodu celého ostrova jsou téměř kolmé a místy dosahují 500 metrové výšky. Z toho také plyne jedna věc. Na Madeiře se téměř vůbec nedá koupat. Na pobřeží Funchalu sice vybudovali pár (dvě) umělých písečných pláží na které dovezli písek ze Sahary, ale voda je zde stejně studená cca 16-20 st. Přece jenom, jedná se o Atlantik. Vnitrozemí ostrova je pak silně rozeklané a exponované. Nejedná se o údolí, ale o prudké rokle a strže. Všude tady však lidé žijí a stavějí své domky.

DOPRAVA:

Doprava na Madeiře je jedním slovem šílená. Ve Funchalu je totální chaos, jako v každém hlavním městě, ale navíc podpořena strmými i s úzkými uličkami.Ty jsou v mnoha případech jednosměrné, protože směrem nahoru by jednoduše nešly vyjet. Co se týká zbytku ostrova, nebudu přehánět, když řeknu, že je v podstatě celý podtunelovaný. V momentě kdy skončí jeden tunel, následuje kruhový objezd a bezprostředně za ním začíná další tunel. Ty části cesty, které nejsou v tunelu, jsou vystavěny na betonových pilotech a klenou se nad městy a roklemi v podobě vysokých viaduktů. Pokud na kruhovém ovšem odbočíte do města nebo do hor, čeká vás opravdové dobrodružství. Strmé srázy překonávají úzké cestičky s divoce se klikatícími serpentinami. Malé auto je zde výhodou, ale obsah 1,2 na to není ideální. Nejpoužívanější rychlostní stupeň je 1. Cesty jsou tak strmé, že jsem se nejednou zastavil a ujišťoval se, že cestu lze vyjet. Není výjimkou, že kola prokluzují i na suchém asfaltě. Zastavit pak v takovém kopci znamená, že už se nerozjedete. Do zatáček se troubí a do tunelu taky. Pozor se musí dávat na popadané kamení, ovce, kozy a krávy. Cesty jsou občas tak úzké, že na každé straně zrcátka je 5cm!! Existuje zde i fungující veřejná doprava, ale tu jsme vzhledem k našim plánům a počasí nevyužili.

OBYVATELÉ :

Na jihu a v okolí Funchalu jsou lidé bohatší a ve zbytku ostrova velmi chudí. Bydlí v odlehlých domcích na strmých svazích hor a jejich jediný majetek je jednoduchý domek o jedné místnosti a kráva. Bohužel nám neznalost Portugalštiny nedovolila jinak dobrostrdečné lidi lépe poznat. Jazyk je natolik komplikovaný, že nerozumíte jedinému slovu. Od 30 let níž, už umí všichni obstojně anglicky. Ale tihle lidé jsou myšlením evropané a žijí internetem jako všichni ostatní. Zajímal by mě spíš názor starší generace. Čistotu tu však nehledejte. Je to typicky jižanská mentalita. Záchody špinavé, odpadky na zemi. Obzvláště ve Funchalu je to hodně cítit.

PŘÍRODA :

Madeira v překladu znamená dřevo. To mluví za vše. Na ostrově roste úplně všechno jako v pralese. Lesy jsou tvořeny především vavřínovými a Eukalyptovými stromy. Na Náhorní plošině Paul da Serra rostou stromové vřesovce. Najdeme tu Opuncie, stromová Aloe Vera, pěstují se tu především banány a pomeranče. Narazíme na Maracuju, ale i takové zvláštnosti jako je Passiflora mollissima. Marakujobanán který má plody delší než klasická maracuja. Zkrátka všechny druhy tropického ovoce. Z květin převládá Strelicie, orchideje, Hortenzie, stromové kapradiny, Cykasy a mnoho dalších. Jenom mě to pořád nezapadalo do studenejsiho počasí do kterého jsme se my v lednu přiletěli. Pokud tedy bude na Madeiru mířit především za flórou doporučuji období květen -srpen kdy je tu všechno v květu. Nám vzhledem naším aktivitám vyhovoval i leden. Samozřejmě to jde ruku v ruce s cenou letenek které se dají v zimě pořídit za 3400 Kč Prahy. Na jaře a v sezónu počítejte dvoj i trojnásobnou cenou a především návalem turistů. My jsme měli Madeiru jenom pro sebe.

zpět na příspěvky o Madeiře