ROZDĚLENÍ KÁVOVARŮ PODLE TYPU BOJLERU:

Každý si nakonec najde tu svoji vlastní značku, ať už podle peněz, nebo podle barvy nebo podle testu zkrátka tak jak to jednotlivci vyhovuje a tak je to správě. Důležitá je spokojenost.

Já se tady ale budu věnovat pouze pákovým kávovarům, protože ty jsou alfou i omegou výroby té pravé kávy.

Obecné rozdělení a vysvětlení některých pojmů:

SINGLE BOJLER

–       single bojler pro dvojí použití aneb SBDU – (Single Boiler Dual Use) jedná se jak už název napovídá o jeden bojler v kávovaru. Jeho objem se pohybuje od 250ml – 500ml

–      většinou malý bojler, nemožnost výroby espressa a současného použití páry, 

buď dělám kávu, nebo až za chvíli používám páru. Jedná se samozřejmě o nejčastější řešení vzhledem k jeho nízké ceně a komerčnějšímu využití. Proč až za chvíli dělám kávu ? Protože při použití páry na výrobu pěny v mléku je zapotřebí aby se bojler nahřál na 120st a páru vyrobil. Když chci na takovém kávovaru zase dělat espresso musím chvíli počkat než voda v bojleru zase zchládne na potřebných 90 st.

–      nevýhoda je malý objem a teplotní nestabilita systému. Čím menší objem bojleru tím je samozřejmě znatelnější výkyv teplot při dopuštění studené vody po výrobě první kávy nebo hůř po výrobě mléka pro capuccino a jeho následné dohřátí pro požadovanou teplotu

DUAL BOJLER

–       dual bojler aneb DB –  dva bojlery v kávovaru. První, zpravidla menší má objem do 250 -300ml a slouží pouze k výrobě kávy. Druhý větší s objemem do 500ml slouží pouze k výrobě mléka. Touto kombinací je východa že můžeme dělat oba nápoje najednou a teploty se navzájem nebudou ovlivňovat.

–      když dual bojler tak PID.  PID je zkratka proportional–integral–derivative. Vysvětlím jednoduše . Jedná se o velmi přesný regulátor teploty se zpětnou vazbou. Jak už jsem napsal na začátku u kávovaru je nedůležitějším parametrem teplotní stabilita systému při extrakci kávy. A protože bojlery u systému DUAL jsou malé , tak nevhodnějším řešením je PID regulace které nám tyto výkyvy eliminuje.

HX BOJLER

–      větší bojler s termovýměníkem. Nezávislý provoz káva a pára HX je zkratka anglického ( Heat Exchanger) výměna tepla.  Jak to vlastně funguje ? Vysvětlím později, jelikož v příštím příspěvku popíšu jak rozdělujeme pákové kávovary podle hlavy, které s HX bojlerem souvisí.

ROZDĚLENÍ HLAV U ESPRESSO KÁVOVARŮ


přisedlá: 

na bojleru nebo spojená kovem s bojlerem k vyhřívání zde dochází přenosem tepla z bojleru a s teplotním  rozdílem hlava-bojler


oddělená:

vyhřívaná elektricky- – oddělená: vyhřívaná vodou tzv. – E61 : vyhřívaná cirkulací vody z bojleru teplotním gradientem (termosifon)

saturovaná:

vyhřívaná vodou z bojleru na přibližně stejnou teplotu – používá se u dualbojlerů

Typy hlav a bojlerů se navzájem kombinují, tudíž existuje mnoho typů kávovarů, které různým způsobem řeší tutéž věc.

Kromě stability vody z bojleru hraje stejnou nebo větší roli teplotní stabilita a setrvačnost hlavy.

Po desetiletí se používá systém teplejší vody z bojleru a stabilizace masou hlavy, kde je počítáno s tím , že měnící se teplota vody i hlavy nakonec vyústí v docela stabilní výsledek v páce.

Použití vody z bojleru o stejné teplotě jako hlava, je samozřejmě nejstabilnější řešení, protože stejné teploty se navzájem neovlivňují.

SHRNUTÍ :

Experimentuje se v oblasti super-automatických kávovarů, které i když zatím nedokážou plně nahradit schopnosti baristy (a snad je ani nikdy zcela nenahradí), patří mezi další možné alternativy přípravy kvalitní kávy. Nadále se technici snaží přijít na co možná nejpřesnější teplotní management mezi bojlerem a hlavou kávovaru a stále si nikdo neví rady s omezením vysokých teplot, které vznikají uvnitř kávomlýnků během opětovného mletí. Během posledních let tak stále častěji vidíme změny v designu a pouhé přidávání různých elektronických doplňkových částí než převrat v samotné technologii. Asi by se pánové Bezzera, Pavoni a Gaggia divili, kdyby tušili, že i za několik generací budou jejich nápady stále živé. 

Oprava mého starého espresso automatu SAECO PRIMEA TOUCH předčila všechna mé očekávání. Rozhodl jsem se proto, ke koupi espresa nového.

Moje zaměření a výběr se tedy zůžilo na zemi , kde se espresso zrodilo a kde dodnes ctí klasiku, jednoduchost a fukčnost už po celé 1 století, před elektronikou a automatikou, která mě tak zklamala.

     Výběr to však nebyl vůbec lehký. Věděl jsem ale co chci, a taky že  se vydám na nesnadnou cestu, která nikdy neskončí. Upletl jsem si na sebe bič a vrátil jsem se úplně na začátek. Vybral jsem si kávovar hloupý až úplně tupý. Teplotně velmi stabilní a po estetické stránce krásný. Co krásný je nádherný. Má jen jeden vypínač 1/0 s příkonem 1,6kW měděným HX bojlerem o objemu 2 litry, 6,4kg těžkou mosaznou hlavou E61 a dvěmi kontrolakami . Zapnuto a chybí voda…Tím veškerá elektroinstalace a automatika tohoto stroje končí. Celý kávovar má 27 kilo, a je to souhra chromu, nerezi, mědi a mosazi. Není na něm jediný kus plastu. Jen spousta trubek horké páry a vody Pokazit se na něm prakticky nemá co. Ovšem na oplátku, on mě neodpustí jedinou chybu! Vše co se na něm děje, ovlivňuju od prvního do posledního okamžiku jenom já. A že se toho dá pokazit dost !!! 

Ovšem když se technologie přípravy, um a znalosti zvládnou, odměnou bude mok tak lahodný, že se sotva dá srovnat s espressem z automatického kávovaru. 

PŘEDSTAVENÍ:

Nemohl jsem jinak, když klasika, tak s celou parádou. A když Itálie tak ta nejitalštější . A když a když pákové espresso, tak jedině od toho kdo ho v roce 1901 vymyslel.

BEZZERA MAGICA:

Tělo je vyrobeno z leštěné nerezové oceli AISI 304. Hlavová skupina E61 je zahřívána klasickým termoskopickým systémem a zaručuje výjimečnou tepelnou stabilitu. Uvnitř se nachází 2 litrový měděný HX bojler s integrovaným výměníkem na páru, což umožňuje připravovat kávu a páru zároveň bez poklesu tlaku extrakce. Kávovar vybaven 4 litrovým zásobníkem na vodu a vibračním čerpadlem.

Má pouze manuální ovládání a dva tlakoměry – indikace tlaku v bojleru a indikace tlaku v hlavě kávovaru. Doba ohřevu na provozní teplotu 20 min.

zpět na rubriku káva a vše kolem