HAVAJSKÉ OSTROVY :

 Asi každý, kdo se jednou na Hawaii vydá, by si měl přečíst něco o jejich geografii a historii. Snad jenom barbar by cestoval na druhou stranu zeměkoule, aby si o tomto jedinečném místě nezjistil alespoň pár základních informací.

  V Tichém oceánu se nachází  trojúhelníkovitá oblast s asi tisíci ostrovy, které se říká Polynésie. V jeho nejsevernějším cípu se nalézá skupina sopečných ostrovů známých podle domorodého jména největšího a zároveň nejmladšího z nich HAWAII. Havajské ostrovy jsou považovány za nejizolovanější souostroví naší planety. V obecném povědomí každého z nás je, že havajské souostroví tvoří několik ostrovů vzdálených od sebe pouze několik desítek minut letu. Ve skutečnosti však jde o celý řetězec menších ostrůvků a atolů táhnoucích se od velkého ostrova nazývaného HAWAII na jihovýchodě až po atol KURE na severozápadě. Jeho celková délka činí 2400km a ostrovů je dohromady 137.

Je potřeba vědět že celková plocha osmi hlavních ostrovů Niihau, Kauai, Oahu, MolokaiLanai, Maui,  Kahoolawe, Hawaii  je 16 628 km2. Na ostatních 129 ostrůvků a skalisek zbývá necelých 9km2. Často jde o atoly, které skrývají zbytky prastarých sopek, které se kdysi zvedly ze dna Pacifiku. Celý řetězec se postupně posunuje společně s pacifickou litosférickou deskou přes žhavé místo v zemské kůře, kde vznikají sopečné hory. Jakmile minou horkou skvrnu a dostatečně se vysoptí posouvají se na severozápad a během své cesty podléhají erozi, rozpadají se a stávají se z nich postupně korálové atoly, až nakonec úplně zaniknou. Právě nejstarším místem celého souostroví je atol KURE jehož stáří se odhaduje na 22 miliónů let.

Na jihovýchodním konci souostroví přímo nad horkou skvrnou leží největší havajský ostrov The Big Island. Tvoří ho celkem 5 sopek z nichž nejstarší je sotva milión let. Hawaii patří spolu s ostrovy Maui, Oahu a Kauai k nejnavštěvovanějším ostrovům. Jejich pořadí odpovídá jak velikosti, tak stáří a vzdáleností od horké skvrny. K nim pak ještě přináleží menší ostrov Molokai – sloužil jako kolonie malomocných, Lanai který byl kdysi kompletně využívaný k pěstování ananasu, Niihau který je v soukromém vlastnictví rodiny Robinson a Osmičku uzavírá nejmenší neobydlený Kahoolawe, který donedávna sloužil jako střelnice pro námořnictvo USA.

Zatímco ze severovýchodu vanou téměř nepřetržitě pasáty přinášející obrovské množství srážek, jižní a západní části ostrovů často trpí suchem. Severní okraj tropického pásma zaručuje společně s oceánským podnebím poměrnou stálost počasí. Takže ostrovy se pyšní celoročně téměř konstantními teplotami v létě 28 v zimě 26st . V noci jsou pak tyto teploty o 2st nižší. Stálé klima na ostrovech drží pacifik, který má celoročně vodu teplou 28-26st C. Odloučenost od zbytku světa způsobila, že evoluce tu kráčela opravdu výjimečnou cestou a 90%všech původních rostlin i živočichů je endemických.

Zpět na příspěvky o HAVAJSKÝCH OSTROVECH